Knjige za fax

Općenita pitanja i rasprave vezane za nastavu

Moderatori/ce: Jedi Council, Profesori & asistenti

Knjige za fax

PostPostao/la Brain Damage » pon, 10.09.2007., 13:31

Kako se knjige nabavljaju, jesu li prijeko potrebne na pocetku, nadomjestaju li ih skripte i biljeske sa predavanja itd.?
Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.
Brain Damage
Padawan Learner

PostPostao/la HijenA » pon, 10.09.2007., 14:06

za matematiku najbolja je skolska knjiga (gotovo sve su njihova izdanja). preporuke: Svetozar Kurepa - Matematicka Analiza (1, 2, 3, 4) i Svetozar Kurepa - Konacnodimenzionalni vektorski prostori i primjene. IMO najbolje knjige za fizicara. alternativa je skripta profesora guljasa koju dobijes i kao sluzbenu skriptu kolegija matematicka analiza, no pripazi, ta skripta ima jedno 200ak gresaka, i poprilicno je neprecizna. za linearnu algebru literaturu ne znam, vjerojatno je neka knjiga prof. Elezovica (predaje na FERu).

za fiziku je izdavac tehnicka knjiga, s time da je preporuka da nabavis berkeley 1 i 2 (prvi dio je mehanika a drugi dio je elektrostatika i elektromagnetizam). ako ih ne mozes nabaviti, probaj ih fotokopirati negdje jer su knjige jako dobre i dosta razumljive.

naravno, opet, preporuka je da dolazite na predavanja i vjezbe jer se fakat mnogo stvari moze pohvatati na njima, pa ti ostaje relativno malo da doma radis (eventualno ponoviti svaki dan i rijesiti nekakve zadacice).

:-)
Pa ne smatra priroda heteroseksualnost normalnom, nego odredjena frakcija ljudi pod nazivom "idioti". imaju dosta zajednickih clanova s frakcijom "vjernici", iako neki potonju smatraju podskupom "idiota".

:-D
HijenA
The Ćumez Krew

PostPostao/la nemo » pon, 10.09.2007., 15:39

ja ti preporučam da ih ne kupuješ na početku nego stekneš osjećaj trebaju li ti uopće i za što ti trebaju. ja dosad nisam nabavio niti jednu knjigu za faks (u zadnje vrijeme malkoc razmišljam dal da si nabavim bronštajna :mrgreen:), ali zato redovito idem na vježbe i predavanja. netko voli drugačije, a kako točno skužiš sam ;)
TYPING IN LOWERCASE IS LAME BECAUSE YOU HAVE TO HOLD DOWN SHIFT WHEN YOU DO IT
slika
nemo
The Ćumez Krew

PostPostao/la HijenA » pon, 10.09.2007., 15:45

nemo je napisao/la:ja ti preporučam da ih ne kupuješ na početku nego stekneš osjećaj trebaju li ti uopće i za što ti trebaju. ja dosad nisam nabavio niti jednu knjigu za faks (u zadnje vrijeme malkoc razmišljam dal da si nabavim bronštajna :mrgreen:), ali zato redovito idem na vježbe i predavanja. netko voli drugačije, a kako točno skužiš sam ;)

ono sto sam napisao, napisao sam sa razlogom. zbog loseg profesora iz analize, ljudi su malcice osakaceni sa tim znanjm. jos je gore to sto postoji samo jedna linarna algebra, koja ni priblizno nije dovoljna za fizicara. ove knjige daju insight svemu sto jedan fizicar treba a tice se matematicke pozadine problema. :-)
Pa ne smatra priroda heteroseksualnost normalnom, nego odredjena frakcija ljudi pod nazivom "idioti". imaju dosta zajednickih clanova s frakcijom "vjernici", iako neki potonju smatraju podskupom "idiota".

HijenA
The Ćumez Krew

PostPostao/la onajkojijest » pon, 10.09.2007., 16:29

Koliko sam ja uspio naucit u svojem kratkom vremenu na FO-u:

potrebno je poprilicno samostalnog rada

dodatna literatura je bitna (sto vise razlicitih izvora to se gradivo lakse shvaca), a obavezna jos bitnija... Koliko god predavac bio dobar, tesko je da ce uspijet obuhvatit sve iz datog gradiva na adekvatan nacin.

Preporucam iz Opce Fizike Feynman Lectures on Physics, predivno stivo za dodatno razumijevanje. Berkley 1&2 su neophodni.

HijenA je napisao/la:ono sto sam napisao, napisao sam sa razlogom. zbog loseg profesora iz analize, ljudi su malcice osakaceni sa tim znanjm.

Ovo je jako diskutabilno. Osobno nemam nikakvih zamjerki profesoru, dapace. Problem je sto ocito neki ljudi ocekuju dobit znanje servirano na pladnju. Da ih razocaram: To tako ne ide.
onajkojijest
Jedi Master

PostPostao/la OISEE » pon, 10.09.2007., 16:49

Ja preporucam ici na predavanja, pa tek onda vidjeti da li ti je potrebnma dodatna literatura da li za bolje razumijevanje ili za prosirit znanje.
Ja sam nakupovala knjiga i osim berkleya , nijedna mi nije trebala.
Predavanja iz analize su odlicna, i sasvim dovolja za usmeni ispit ( po mom misljenju).Takodjer iz fizike i linearne algebre, iz linearne postoje i skripte na internetu.
"You are who you eat."
OISEE
Jedi Master

PostPostao/la Harry » pon, 10.09.2007., 18:01

Slažem se da je vrlo važno ići na predavanja i pisati bilješke (ili, u nuždi, fotokopirati ih od studenata koji pišu dobre bilješke). Za prvu godinu istraživačkog smjera neće biti potrebno nabavljati puno knjiga.

No, jedna knjiga je nužna - definitivno će ti kroz cijeli studij trebati Bronštejn (matematički priručnik) - tako da to što prije treba nabaviti.

Zatim, predavanja iz općih fizika slijede Berkeleyjev kurs (Mehanika od Kittela i Knighta te Elektricitet i magnetizam od Purcella) - te su knjige odlične i jako pomažu pri razumijevanju gradiva, ali mogu se posuditi u knjižnici pa ih nije nužno odmah nabavljati. Feynmannove Lectures on Physics su također jako zgodno štivo, kao i University Physics od Freedmana i Younga (ova druga je prelagana i ubitačno dosadna za moj ukus - no može biti iznimno korisna u razumijevanju nekih važnih osnovnih koncepata). Sve te knjige imamo u knjižnici fizičkog odsjeka.

Iz linearne algebre je najbolja knjiga od S. Kurepe: Konačnodimenzionalni vektorski prostori i primjene - odlična knjiga iz vektorskih prostora s lijepim uvodom u teoriju grupa i reprezentacija, no to je vrlo opširna i velika knjiga (na predavanjima se radi možda 10% njezinog sadržaja) - tako da nipošto nije nužna za polaganje linearne algebre.

Iz analiza su predavanja vrlo zatvorena te rijetko treba posezati za drugom literaturom, a postoje i službene skripte.
Harry
Jedi Master

PostPostao/la nemo » pon, 10.09.2007., 18:51

Harry je napisao/la:No, jedna knjiga je nužna - definitivno će ti kroz cijeli studij trebati Bronštejn (matematički priručnik) - tako da to što prije treba nabaviti.

kriva preporuka, ne što prije, nego pričekati do Interliebera kad ju se redovito može nabaviti po duplo nižoj cijeni :mrgreen: sumnjam da će Bronštajn ikome trebati u prvih mjesec dana studija ;)
TYPING IN LOWERCASE IS LAME BECAUSE YOU HAVE TO HOLD DOWN SHIFT WHEN YOU DO IT
slika
nemo
The Ćumez Krew

PostPostao/la lime » pon, 10.09.2007., 20:13

Iz linearne algebre je najbolja knjiga od S. Kurepe: Konačnodimenzionalni vektorski prostori i primjene - odlična knjiga iz vektorskih prostora s lijepim uvodom u teoriju grupa i reprezentacija, no to je vrlo opširna i velika knjiga (na predavanjima se radi možda 10% njezinog sadržaja) - tako da nipošto nije nužna za polaganje linearne algebre.

točno je ovo kaj piše... da nipošto nije nužna...
zapravo, za linearnu algebru je potpuno nepotrebna...

sve kaj ti iz linearne treba su predavanja koja imaš na netu...
no, ak hoćeš tu i tam nekaj provježbati, dobro ti dođe i zbirka (u izdanju Elementa, ne sjećam se više autora, ali ja sam je nabavila u kopirnici na matematici)

a isti ti je slučaj i s numeričkima...
profesor ima predavanja i vježbe na svojoj stranici, tak da je sve ok...
l'optimisme est l'absence d'information
lime
Jedi Master

PostPostao/la HijenA » pon, 10.09.2007., 21:21

ja vam govorim da ce vam masa linearne faliti kasnije i da je ta knjiga jedino sto vam moze pomoci da shvatite linearne operatore kako spada, svojstvene vrijednosti, tenzorski racun i slicne krasote. IMO najveca glupost fizicara u zadnjih par godina je upravo smanjenje linearne algebre sa 2 semestra na 1. a sto se tice kurepinih knjiga iz analize, vrlo su korisne...pogotovo za MMF na drugoj, a nude i masu matematickih dokaza i objasnjenja koja se ne rade na matematickoj analizi (odnosno na predavanjima).

HijenA
The Ćumez Krew

PostPostao/la nikola » uto, 11.09.2007., 11:00

HijenA je napisao/la:ja vam govorim da ce vam masa linearne faliti kasnije

Slažem se. Linearna je jako važna za kvantnu.
Misao je bezgranična. Kao i emocije. Strah je jedino što nas sputava. (Liv Ullman u "Jesenjoj sonati")
nikola
Jedi Master

PostPostao/la lime » uto, 11.09.2007., 14:05

nikola je napisao/la:
HijenA je napisao/la:ja vam govorim da ce vam masa linearne faliti kasnije

Slažem se. Linearna je jako važna za kvantnu.

hmmm...
neki od nas neće doći dalje od uvoda u kvantnu... :?

a i mislim da je sad važnije reći koja je obavezna literatura nego zatrpati brucoše tonom naslova...
znam da ja imam par knjiga koje uredno skupljaju prašinu na mom ormaru (no, možda je tu veliku ulogu igrala i moja lijenost da prek praznika čitam sve divote koje je striček Svetozar ubacil u svoje knjige)...

ne poričem da su navedene knjige veoma korisne, ali znam da sam je ponekad jedva imala vremena da prođem obaveznu literaturu, a kamoli da usput čitam još i kurepinu analizu ili vektorske prostore (doduše, bilo je ljudi koji su stigli sve, priznajem to)...

@brain damage
najvažnije ti je pokupiti prvo ovu bitnu literaturu, ako se nađe vremena i volje, uvijek stigneš nabaviti sve kurepine naslove...
lime
Jedi Master

PostPostao/la zeix » uto, 11.09.2007., 15:25

Da nadodam. Iako su kurepine knjige iz analize vjerojatno najpoznatije nisu toliko dobre s obzirom na reputaciju koju imaju. Analiza 1 i 2 su jos OK i iz njih se moze uciti dok 3 i 4 nisu bas za ucenje iako su dobre kao reference books
"From this proposition it will follow, when arithmetical addition has been defined, that 1+1=2."
Page 360, Principia Mathematica
zeix
Jedi Knight

PostPostao/la sarma » uto, 11.09.2007., 18:17

najvažnije ti je pokupiti prvo ovu bitnu literaturu

na kraju od sveg ovog nisam ni shvatila koja je bitna literatura
tomorrow comes a day too soon
sarma
Jedi Master

PostPostao/la duh_sa_sjekirom » uto, 11.09.2007., 18:23

ona za koju profesor kaže da je bitna, a to ćeš čuti na prvom predavanju :)
tako da nemaš brige
"Your father did business with Hyman Roth. Your father respected Hyman Roth. But your father never trusted Hyman Roth"
duh_sa_sjekirom
Jedi Master

PostPostao/la lime » uto, 11.09.2007., 20:06

sarma je napisao/la:
najvažnije ti je pokupiti prvo ovu bitnu literaturu

na kraju od sveg ovog nisam ni shvatila koja je bitna literatura

slažem se s kolegom duhom_sa_sjekirom da će profesori sami reći koja je obavezna literatura...

ali, znam da sam se i ja malo pogubila u svemu tome

pa, po predmetima, 1.semestar:

linearna algebra: predavanja na internetu http://web.math.hr/~pejkovic/Linearna/

matematička analiza: bilješke s predavanja u kombinaciji s Guljaševom skriptom pošto se na kraju semestra profesor služi slajdovima koji su u potpunosti identični skripti (možeš ju nabaviti u kopirnici na matematici, a možeš i skinuti s neta: http://web.math.hr/nastava/analiza/files/MATANALuR.pdf )

opća fizika: berkeleyevski kurs (1. semestar: Mehanika)
meni je koristilo imati University physics, knjiga jest jednostavna i skoro beskorisna za usmeni, ali pomaže da shvatiš neke osnovne koncepte, a i u njoj ima nekih riješenih primjera koji znaju biti korisni
što se tiče zbirki zadataka, nije na meni da te savjetujem, ja sam furićeva generacija, ne poznam način rada (pa čak ni ime) asistenta prof.babića
možda netko tko sad upisuje 3. godinu napiše nešto o tome...

numeričke metode: predavanja i vježbe na stranici profesora Batistića http://grdelin.phy.hr/~ivo/Nastava/Numericke_methode/index.php

ako sam kaj zaboravila, slobodno me netko nadopuni :)
lime
Jedi Master

PostPostao/la duh_sa_sjekirom » uto, 11.09.2007., 20:23

1. semestar smo imali računarstvo a ne numeričke metode :), a iz računarstva je skripta isto na netu kolko se sjećam
"Your father did business with Hyman Roth. Your father respected Hyman Roth. But your father never trusted Hyman Roth"
duh_sa_sjekirom
Jedi Master

PostPostao/la sarma » uto, 11.09.2007., 22:21

duh_sa_sjekirom je napisao/la:1. semestar smo imali računarstvo a ne numeričke metode :), a iz računarstva je skripta isto na netu kolko se sjećam

nama je sada obrnuto
tomorrow comes a day too soon
sarma
Jedi Master

PostPostao/la HijenA » uto, 11.09.2007., 22:27

lime je napisao/la:
matematička analiza: bilješke s predavanja u kombinaciji s Guljaševom skriptom pošto se na kraju semestra profesor služi slajdovima koji su u potpunosti identični skripti (možeš ju nabaviti u kopirnici na matematici, a možeš i skinuti s neta: http://web.math.hr/nastava/analiza/files/MATANALuR.pdf )

ja bi samo stel nadodat da, iako je guljaseva skripta sasvim dovoljna za vecinu stvari, ipak je dosta neprecizna a i ima masu gresaka (trenutno se broj nalazi na 250 i nesto). zato osobno preporucam kurepine analize (bez obzira na to sto kolega zeix kaze, studirao sam matematiku prije ovoga i te knjige su stvarno odlicne...jedine bolje su od profesora sibe mardesica).

HijenA
The Ćumez Krew

PostPostao/la duh_sa_sjekirom » sri, 12.09.2007., 0:10

sarma je napisao/la:
duh_sa_sjekirom je napisao/la:1. semestar smo imali računarstvo a ne numeričke metode :), a iz računarstva je skripta isto na netu kolko se sjećam

nama je sada obrnuto

ma da, nisam znao. :oops: :)
duh_sa_sjekirom
Jedi Master

Sljedeća

Natrag na Nastava općenito

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.