Opca fizika II

Zadaci i njihova rješenja, vezani uz nastavni program ili općenito fiziku.

Moderator/ica: Jedi Council

Opca fizika II

PostPostao/la Neven » uto, 11.07.2006., 19:26

Moderator: prebačeno iz 'Nastave'.

Predlazem da ovdje malo raspravljamo o samom gradivu OF2, da ne gusimo topic u nastavi...

Dee je napisao/la:zapela sam na dvadesetipetom,cini mi se, pitanju pa ako je netko voljan podijeliti svoje znanje sa mnom... :wink:
uglavnom,muci me princip rada gromobrana,iz svoje crtkarije u biljeznici ne razumijem nista...

Dakle gromobran je jedan veliki metalni (vazno da je vodic) stap ukucan na zgradu. On izgleda tako jer izoblicuje elektricno polje oko njega. Dakle naboji se na povrsini vodica postavljaju tako da eliminiraju polje unutar njega. Puno vise naboja se mora dakle postaviti u vrhu stapa. Opcenito sigma (povrsinka gustoca) je proporcionala 1/r (radijus pripadne kruznice oko tog elementa povrsine). Vecina silnica ide u vrh gromobrana i onda grom lupi tamo, umjesto u tebe dok ucis fiziku na kisi.

Recimo, tako sam ja to shvatio.
Voli prirodu, uživaj u zlatnoružičastim zalascima sunca, tu ćeš imati mnogo lijepih časova. I voli ljude, ne gledajući njihov imovinski status, njihovo obrazovanje, njihovu religiju i nacionalnost. Ima toliko dobrih ljudi. /Isak Samokovlija
Neven
Jedi Master

PostPostao/la Arwen Undomiel » uto, 11.07.2006., 22:05

Jel bi mogao netko objasniti princip rada linearnog motora? To je isto u ispitnim pitanjima, iz biljeznice mi nista nije jasno, a nema objašnjeno ni u Berkeleyju ni u Paiću :roll:
Whatever doesn't kill me... had better start running.
Arwen Undomiel
Jedi Master

PostPostao/la goran » uto, 11.07.2006., 23:18

Ima u Matveevu. :) Rek'o sam vam! :twisted:

Anyway, radi se strujnom krugu koji se sastoji od izvora struje (može i istosmjerne, čak štoviše, u Matveevu je napravljeno isključivo za istosmjernu), dvije dugačke paralelne žice, te štapa koji klizi po njima.

Okomito na ravninu svih tih žica je (konstantno) magnetsko polje. Sila koja djeluje na žicu je B I L, a snaga I B L v, gdje je v brzina kojom se kreće štapina. :wink:

Još se izračuna ukupna snaga izvora, koji mora razviti i "korisnu" snagu BILv koja pokreće motor (=klizač), ali i Jouleovu snagu RI^2 pošto krug ima konačan otpor. Dakle
P(EMS)=I^2 R + I B L v

Sve u svemu, slično nekim zadacima sa pismenih.
Izmjenična varijanta nije bitno drugačija, klizač oscilira.
goran
Jedi Master

PostPostao/la tarana » sri, 12.07.2006., 19:39

ehm, meni se čini da je prof. Babić to nama malo drugačije objasnio na predavanjima. rekao je da linearni motor dobijemo kad razvijemo trofazni, pa meta klizi po tome... +crtež. i rekao je da nije pretjerano koristan... :D

kaj je sad onda točno? jer mi se baš i ne čini da pričamo o istoj stvari...
ja sam u odgovore napisala ono kaj imam u bilježnici s predavanja... :?:
Love to faults is always blind;
Always is to joy inclin'd,
Lawless, wing'd and unconfin'd,
And breaks all chains from every mind.

-William Blake-
tarana
Jedi Master

PostPostao/la egipcanin » sri, 12.07.2006., 21:16

jep, to je bilo oko primjena trofazne struje
zasto ne bi i jedno i drugo bilo tocno?
i jedno i drugo su linearni motori :P
Reminds me of my safari in Africa. Somebody forgot the corkscrew and for several days we had to live on nothing but food and water.
U+FDD0
137
egipcanin
The Ćumez Krew

PostPostao/la Gost » sri, 12.07.2006., 23:51

što je to dielektrični proboj :roll: ?
Gost
Guest

PostPostao/la tarana » čet, 13.07.2006., 8:46

dielektrični proboj: to ti je kad izolator postane vodič: kad se nalazi u jako velikom polju: polje postaje probojno polje i struja poteče kroz bilo koju tvar.

npr. zrak je inače izolator, ali svejedno provodi munju kad je oluja...

mislim da je to to, nek me ispravi tko zna ako griješim...
Love to faults is always blind;
Always is to joy inclin'd,
Lawless, wing'd and unconfin'd,
And breaks all chains from every mind.

-William Blake-
tarana
Jedi Master

PostPostao/la Neven » čet, 13.07.2006., 17:15

Da to je to. Nosioci naboja (kod nas elektroni) dobivaju dovoljno energiju da ioniziraju cestice i dolazi do lavinske reakcije. Za zrak 10na6 V/m
Voli prirodu, uživaj u zlatnoružičastim zalascima sunca, tu ćeš imati mnogo lijepih časova. I voli ljude, ne gledajući njihov imovinski status, njihovo obrazovanje, njihovu religiju i nacionalnost. Ima toliko dobrih ljudi. /Isak Samokovlija
Neven
Jedi Master

PostPostao/la magnet » čet, 13.07.2006., 18:44

Jel zna mozda netko kakvi su to tvrdi a kakvi meki feromagneti?
magnet
Guest

PostPostao/la of » čet, 13.07.2006., 23:35

Što mislite o tome da su 75. i 72. pitanje više manje ista pitanja, odnosno da i pod jedno i pod drugo može proći jedan odgovor :?:
of
Guest

PostPostao/la kralj svemira » pet, 14.07.2006., 2:16

of je napisao/la:Što mislite o tome da su 75. i 72. pitanje više manje ista pitanja, odnosno da i pod jedno i pod drugo može proći jedan odgovor :?:

IIRC, ja sam bio izvukao 72 i baljezgao uglavnom o 75 :). Dakle, vjerojatno može proći.

pozdrav
A man walks down the street in that hat, people know he's not afraid of anything.
kralj svemira
Born again loser

PostPostao/la kos » pet, 14.07.2006., 9:28

magnet je napisao/la:Jel zna mozda netko kakvi su to tvrdi a kakvi meki feromagneti?

tvrdi su oni koji ostaju magnetizirani i nakon sto ih izvadimo iz vanjskog polja, a meki oni koji ne ;)
tvrdi imaju veliku povrsinu krivulje histereze, a meki malu
kos
Padawan Learner

PostPostao/la Neven » sub, 15.07.2006., 0:37

Hm, da stalne struje. Sto je to zapravo stalna struja. Koliko sam shvatio je dakle ono sto bismo podrazumjevali pod ''normalna'' struja, neovisna o vremenu.

I onda mi napisemo I=0=integral po zatvorenom plohi od gustoce struje. Preko Gaussovog Tm, zakljucujemo divj=0

Po kojoj plohi je to integrirano? Vanjskom omotu zice, ili unutar zice neka proizvoljna ploha, sto mi bi bilo logicnije, ali kako je onda to 0?
Neven
Jedi Master

PostPostao/la kos » sub, 15.07.2006., 11:01

Neven je napisao/la:Hm, da stalne struje. Sto je to zapravo stalna struja. Koliko sam shvatio je dakle ono sto bismo podrazumjevali pod ''normalna'' struja, neovisna o vremenu.

I onda mi napisemo I=0=integral po zatvorenom plohi od gustoce struje. Preko Gaussovog Tm, zakljucujemo divj=0

Po kojoj plohi je to integrirano? Vanjskom omotu zice, ili unutar zice neka proizvoljna ploha, sto mi bi bilo logicnije, ali kako je onda to 0?

Da, stalne su neovisne o vremenu.
Hoce se reci da ako uzmes zatvorenu plohu, jednako ce naboja ulazit u nju i izlazit iz nje, zato ce taj integral bit jednak nuli, inace bi se naboj tu gomilao, pa ne bi vrijedio zakon ocuvanja naboja, i tak svasta...
kos
Padawan Learner

PostPostao/la Dee » sub, 15.07.2006., 16:02

evo i mene s pitanjem. :wink:

kako radi termoclanak?

i da..na zadnjem predavanju smo dosli do susceptibilnosti para i dijamagneta,i mislim da je prof. rekao da cemo onda zadnjih par pitanja izbaciti?jel da? :D
;)
Dee
Padawan Learner

PostPostao/la Arwen Undomiel » sub, 15.07.2006., 18:44

Profesor je stigao obraditi sve gradivo do 92. pitanja, s tim da je za 93. pitanje dao foliju, tako da čisto sumnjam da se išta izbacuje.

Što se tiče onih stalnih struja, ovako sam ja to shvatila, nadam se da će pomoći:

Zatvorena ploha je upravo onaj vanjski omot žice tj. 'plašt', plus oba presjeka A1 i A2 unutar same žice.
Plošni integral j po cijeloj zatvorenoj plohi je nula, jer je:
1) tok kroz plašt jednak nuli (kut između j i normale na element je svuda pi/2 pa im je skalarni umnožak 0), i
2) ostaju tokovi kroz A1 i A2; a budući da između ta dva presjeka nema 'izvora struje', tok kroz A1 jednak je toku kroz A2, tj. koliki tok uđe kroz prvi presjek, nema razloga da isti toliki ne izađe i kroz drugi presjek - samo su suprotnih predznaka zbog smjera vektora normale A. (Ovdje nam je bitno da je I= konst., jer onda A1j1=A2j2.)
Iz ovoga izađe da je i taj tok jednak 0, pa je prema tome cijeli plošni integral od j po zatvorenoj plohi nula.

Logično je i razmišljati o 'gomilanju naboja' kojeg nema (kao što je kolega kos rekao. : )

p.s. meni još uvijek nije jasan onaj linearni motor, pa ako bi netko bio ljubazan... :ponder:[/b]
Whatever doesn't kill me... had better start running.
Arwen Undomiel
Jedi Master

PostPostao/la Gost » sub, 15.07.2006., 19:48

Arwen Undomiel je napisao/la:
p.s. meni još uvijek nije jasan onaj linearni motor, pa ako bi netko bio ljubazan...

Electric motors and generators (u sadržaju linearni)

dee je napisao/la:kako radi termoclanak?

Termočlanak

Termočlanci kao senzori temperature (vidi sažetak)
Gost
Guest

PostPostao/la kos » ned, 16.07.2006., 1:33

Arwen Undomiel je napisao/la:Zatvorena ploha je upravo onaj vanjski omot žice tj. 'plašt', plus oba presjeka A1 i A2 unutar same žice.
Plošni integral j po cijeloj zatvorenoj plohi je nula, jer je:
1) tok kroz plašt jednak nuli (kut između j i normale na element je svuda pi/2 pa im je skalarni umnožak 0), i
2) ostaju tokovi kroz A1 i A2; a budući da između ta dva presjeka nema 'izvora struje', tok kroz A1 jednak je toku kroz A2, tj. koliki tok uđe kroz prvi presjek, nema razloga da isti toliki ne izađe i kroz drugi presjek - samo su suprotnih predznaka zbog smjera vektora normale A. (Ovdje nam je bitno da je I= konst., jer onda A1j1=A2j2.)
Iz ovoga izađe da je i taj tok jednak 0, pa je prema tome cijeli plošni integral od j po zatvorenoj plohi nula.

Tak je, ali vrijedi i za bilo koju zatvorenu plohu. I od tud izlazi da je divj=0
kos
Padawan Learner

Natrag na Zadaci & rješenja

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.